BİTCOİN BÜLTEN

BİTCOİN HAKKINDA SORU&CEVAP

Son zamanlarda değeri hızla yükselen ve adından sıkça bahsedilen Bitcoin ile ilgili soru&cevap şeklinde bir yazı paylaşma gereği duydum,evet arşivimizde bulunsun yeni tanışanlar için yararlı olabilir.

 

Bitcoin nedir? Dijital para, nedir?

Bitcoin özel bir kripto para birimi (dijital para) ve bunun altında yatan teknolojiyi (Blockchain)ifade eder. İlk harfi küçük yazılan bitcoin ise tüm sanal para birimlerine verilen ortak nitelik isimlendirmesidir.Kripto para birimi gerçek para birimleri gibi merkez bankaları tarafından basılmaz veya üretilmez. Varlıkları dijital dünya üzerinde başlayan ve devam eden ve bilgisayar ağları üzerinde işlem gören, değeri küresel olarak kullanıcıları tarafından kabul görmüş ortak bir para birimidir. Bitcoin kripto para birimleri içinde en ünlü olandır. Ancak Bitcoin dışında Ethereum, Litecoin,Ripple gibi sayıları 1300’ü aşkın borsalarda işlem farklı kripto para birimi bulunmaktadır. Ayrıca token (Ico)tabir edilen 10binden fazla kripto para proje aşamasındadır,bunlarında borsalara açıldığını düşünürsek daha çok yolun başındayız denilebilir.

Bitcoini ilk kim üretti ve nasıl bir yapısı var?

Bitcoin ilk olarak 2008 yılında şu anda Satoshi Nakamoto olarak isimlendirilen ve gerçek kimliği belli olmayan bir kişi tarafından geliştirildi ve bu konu ile alakalı bir makale yayınladı. Geliştirdiği bu teknolojinin alt yapısını P2P (Peer to Peer — Kişiden Kişiye) kripto para birimi olarak tanımladı ve bu ilk kripto para birimine Bitcoin adını verdi.

Bitcoin kripto para birimi tanımı olmakla birlikte aynı zamanda bir teknoloji olarak ortaya konuldu. Bu teknoloji bir bilgisayar uygulaması ile zorluğu duruma göre değiştirilebilen karmaşık bir denklem grubunun çözülmesini gerektiriyor. Her bir çözüm ile birlikte belli miktarda Bitcoin üretiliyor. Daha sonra bu bilgi Blockchain (blok zinciri) adı verilen bir sisteme kaydediliyor.

Blockchain teknolojisi Bitcoin ile birlikte tanındı ve farklı amaçlar için de kullanılmaktadır.Blockchain birbirimize güvenmediğimiz bir dünyada herkese %0.000001 güvenip, mutlak güvene ulaştığımız enteresan bir projedir. Bu teknoloji merkezi bir yönetim sistemi olmadan tüm kullanıcıların ortak veriyi paylaşması ile çalışır. Sisteme eklenen her bir yeni blok bilgisi sistemdeki tüm kullanıcılar tarafından kontrol edilir ve kurallar doğrulanıyorsa bu işleme izin verilir. Aksi takdirde bu işleme izin verilmez. Kullanıcılardan birisinin elindeki veriler bozulur veya manipüle edilirse sistemin diğer noktaları bu kullanıcıyı sistem dışına iterek sistemin bütünlüğünü korumaya devam eder.

Blockchain alt yapısı ile üretilen Bitcoinler sisteme ortalama 10dk da bir blok olarak eklenir ve tüm Bitcoin transfer işlemleri yine bu sistem sayesinde kontrol edilerek gerçekleştirilir.

Bitcoini özel yapan nedir?

Bitcoin merkezi olmayan kendi Blockchain ağ yapısı üzerinde işlem gördüğü için iki kişi arasındaki Bitcoin transferlerinde üçüncü bir kişiye gerek duymaz. Bu bankalar veya finans kurumları olmadan dileyen herkesin, dünyanın her yerinde, dilediği zaman hiçbir ücret ödemeden Bitcoin transferi yapmasını mümkün kılar.

Ayrıca Bitcoin belirli bir teknoloji ile üretildiği için her saat üretilebilecek Bitcoin miktarı ve toplam olarak üretilebilecek Bitcoin miktarı 21 Milyon adeti (şuana kadar üretilmiş 16 Milyondan fazla var)bulduğunda yaklaşık 2133 yılında üretimi sonlanacaktır. Sisteme karşılıksız (ki burada karşılık bilgisayarların işlem gücü ve harcanan zamana bağlı elektrik maliyetidir) Bitcoin eklenmesi mümkün değildir. Bu durum Bitcoin’i dünya üzerindeki hiçbir devletin kontrol edemediği, manipüle edemediği bağımsız bir ortak değer haline getirir. Bu yüzden Bitcoin özeldir.
Bitcoini nasıl üretebilirim ?

Bu sorunun teorik cevabı evettir. Elinde bir bilgisayar bulunan herkes ilgili yazılımı indirerek Bitcoin üretme sürecine dahil olabilir. Bu sürece genel olarak Mining (madencilik) adı ve Bitcoin çıkarma işlemine Bitcoin Mining(Bitcoin kazma) işlemi denir.Ancak artık bu işlem için özel cihazlar çıkartıldığı için hem maliyetli hemde getirisi eski yıllara nazaran azaldığı için büyük şirketler tarafından üretimi yapılmaktadır.

Bitcoini nerede saklayacağız?

Tüm Bitcoin kayıt ve işlem bilgileri Bitcoin Blockchain ağında tutulur. Bu ağda dileyen herkes bir Bitcoin dijital cüzdanı ile kendi dijital cüzdanını oluşturabilir. Bu cüzdan bilgisi bir Public Key (Açık Anahtar) ile ağa yazılır. Bu bilgiyi değiştirmek için cüzdanı oluşturan kişinin elinde bir Private Key (Özel Anahtar) olması gerekir. Bu işlemler için Bitcoin’in önerdiği dijital cüzdan uygulamasını kullanabileceğiniz gibi Exodus gibi yazılımları da kullanabilirsiniz.

Bir dijital cüzdan kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey güvenilir bir kaynak tarafından bu hizmetin verilmesi ve bu uygulamayı yine güvenilir temiz bir yerden temin etmiş olmanızdır. Aksi takdirde kötü amaçlı yazılımlar ve bunu kullananlar Özel Anahtarınızı eline geçirip dijital cüzdanınıza ulaşabilirler.

Bir diğer seçenek ise Bitcoin aracılık hizmeti veren sitelere üye olmaktır. Ancak bu siteler zaman zaman saldırılara karşı zayıf kalabiliyorlar. Bu noktada Bitcoin hesabınıza ait bilgiler ve Bitcoinleriniz çalınabilir.

Eğer özel bir cüzdan kullanacaksanız Özel Anahtar dosyanızı mutlaka güvenli bir yere kaydetmeniz lazım. Eğer bu bilgiyi kaybederseniz cüzdanınız üzerinde bir daha işlem yapamazsınız
Bir Bitcoine 30.000 TL vermek zorunda mıyım?

Hayır değilsiniz. Bitcoin Satoshi adı verilen kuruşa benzer bir alt birime sahiptir. Bir Bitcoin 100 milyon Satoshi’ye eşittir. Yani 100 Türk Lirası vererek 0,00338 Bitcoin alabilirsiniz.

Nasıl Bitcoin transfer edilir?

Dijital cüzdan oluşturduğunuzda 1EwepwwaCbMBEswnPxEkpfR5UCLhkaCUGP benzeri bir dijital cüzdan adresiniz olacaktır. Bu adrese isteyen herkes Bitcoin gönderebilir. Bu işlemi isteyen herkes yapabilir ve bilgisini  görebilir. Eğer elinizde Özel Anahtarınız varsa bu cüzdana erişerek siz de dilediğiniz bir diğer adrese Bitcoin gönderebilirsiniz.

 

Kaynak:Twitter ‘dan @ahmetusta yazının tamamı  FinTech Istanbul sitesinde var ancak eski, güncelleyip özet halinde düzenledim umarım yeni başlayanlara yardımcı olunmuştur.

Spread the love

Tartışmaya Katıl