BİTCOİN BÜLTEN

Bitcoin, İnsan Yerine Yapay Zeka Tarafından mı Üretildi?

Bitcoin, aylardan beri bitmeyen tartışma gündemi olarak toplumun merak konusu oldu. Günden güne her şeyin dijitalleştiği dünyada Bitcoin, dijital bir aklın ilk ürünü olabilir mi?

Kripto para birimlerinin ilki ve en değerlisi olan Bitcoin, açık kaynak kodlu bir yazılıma ve bu yazılımı çalıştırıp işleyen bilgisayarlara bağlı. Yani insan müdahalesinin sistemdeki yeri oldukça az. Üreticisi diğer kripto paralarda olduğu gibi belli değil. Diğer birimleri kuran ve işleten kişiler de Bitcoin’in herkes tarafından ulaşılabilir yazılım tabanlarını kullanıyorlar. Temel olarak ise bütün sistem Blok Zinciri adı verilen yeni nesil bir mantığa dayanıyor.

Bu zincirlere eklenen her veri, zincir için bilgi üreten diğer bilgisayarların hepsinden tekil onaylar almak zorunda. Her bir kripto para birimi ise birbirlerinden bağımsız ayrı zincirleri ifade ediyorlar. Tekrar Bitcoin özeline dönecek olursak, nasıl başlatıldığına dair hala netleşmeyen bilgilere ulaşıyoruz.

Peki bütün dijital sistemlerin bir açığı varsa, Bitcoin’in neden hala bir açığı bulunamadı? İşte bu konu, yazılımın insan üstü becerilere sahip bir aktör tarafından yapılma ihtimalini doğurdu.

Kaynak:webtekno

Spread the love

Tartışmaya Katıl