BİTCOİN BÜLTEN

Wikipedia,Bitcoin Mantığıyla Çalışacak!

Wikipedia’nın ana şirketi Everpedia’nın kurucularından Dr. Larry Sanger, çevrimiçi ansiklopedi platformunu, Bitcoin ve diğer dijital para birimlerinin temelini oluşturan blockchain’e dahil edeceklerini açıkladı.

Blockchain adı verilen bilgi işlem teknolojisi, Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto dövizlerinin çalışmasını sağlatan sistem olarak biliniyor.

Ancak her ne kadar hızlı bir şekilde yükselseler de mevcut ekonomik sistemin lider ülkeleri, kripto ekonomiye hala net bir şekilde güvenemiyorlar. Blockchain, kişisel yatırımcıların kar elde etmelerine olanak tanısa da devletler henüz resmi bir şekilde kabul edilmedi.

Blockchain’in temel mantığı hiç bir şekilde merkezi bir sistem olmamasıdır. Bu açıdan bakıldığında dünyanın merkezi olmayan internet kütüphanesi Wikipedia’ya benziyor. Diğer yandan Wikipedia gibi küresel çapta geçerliliğini koruyan platformlar Türkiye, Rusya ve Çin’de sansüre uğruyorlar.

Bu küresel platformlardan Everyday’in kurucu ortağı ve CEO’su olan Theodor Forselius, konu hakkında görüşlerini açıkladı:

“Bilindiği gibi, önceden tanımlanmış kullanıcı tabanımızdan bağımsız olarak bilgi paylaşabilmemiz için Everipedia’yi merkezileştirerek ve simgeleyerek Wikipedia’dan daha büyük ve daha iyi bir şey inşa edebileceğimize inanıyoruz.”

 

Everipedia, dünyanın en büyük çevrimiçi ansiklopedisi olup kısmen Wikipedia’daki makalelerden oluşuyor. Buradaki bilgilerin tümüne erişim izni verilmesi, politik ve dini nedenlerle yasaklanan ve engellenen ülkelerdeki araştırmacıları zora sokuyor. İşte bu durum, akademisyenler ve araştırmacılar için değişebilir.

Wikipedia’nın yöneticileri, Blockchain mantığında bilgi paylaşımının engellenemeyeceği görüşündeler. Çünkü sistemin temel mantığı bilgi işlemeye dayandığından ve hiçbir resmi otorite tarafından kontrol altına alınamadığından, aynı durum bilgi paylaşımı için de geçerli olabilir.

Kaynak:webtekno

Spread the love

Tartışmaya Katıl