Bitcoin Nedir?

bitcoin-bahis-nedir

Bitcoin özel bir kripto para birimi (dijital para) ve bunun altında yatan teknolojiyi (Blockchain)ifade eder. İlk harfi küçük yazılan bitcoin ise tüm sanal para birimlerine verilen ortak nitelik isimlendirmesidir.Kripto para birimi gerçek para birimleri gibi merkez bankaları tarafından basılmaz veya üretilmez. Varlıkları dijital dünya üzerinde başlayan ve devam eden ve bilgisayar ağları üzerinde işlem gören, değeri küresel olarak kullanıcıları tarafından kabul görmüş ortak bir para birimidir. Bitcoin kripto para birimleri içinde en ünlü olandır. Ancak Bitcoin dışında Ethereum, Litecoin,Ripple gibi sayıları 1300’ü aşkın borsalarda işlem farklı kripto para birimi bulunmaktadır. Ayrıca token (Ico)tabir edilen 10binden fazla kripto para proje aşamasındadır,bunlarında borsalara açıldığını düşünürsek daha çok yolun başındayız denilebilir.

Bitcoini ilk kim üretti ve nasıl bir yapısı var?
Bitcoin ilk olarak 2008 yılında şu anda Satoshi Nakamoto olarak isimlendirilen ve gerçek kimliği belli olmayan bir kişi tarafından geliştirildi ve bu konu ile alakalı bir makale yayınladı. Geliştirdiği bu teknolojinin alt yapısını P2P (Peer to Peer — Kişiden Kişiye) kripto para birimi olarak tanımladı ve bu ilk kripto para birimine Bitcoin adını verdi.

Bitcoin kripto para birimi tanımı olmakla birlikte aynı zamanda bir teknoloji olarak ortaya konuldu. Bu teknoloji bir bilgisayar uygulaması ile zorluğu duruma göre değiştirilebilen karmaşık bir denklem grubunun çözülmesini gerektiriyor. Her bir çözüm ile birlikte belli miktarda Bitcoin üretiliyor. Daha sonra bu bilgi Blockchain (blok zinciri) adı verilen bir sisteme kaydediliyor.

Blockchain teknolojisi Bitcoin ile birlikte tanındı ve farklı amaçlar için de kullanılmaktadır.Blockchain birbirimize güvenmediğimiz bir dünyada herkese %0.000001 güvenip, mutlak güvene ulaştığımız enteresan bir projedir. Bu teknoloji merkezi bir yönetim sistemi olmadan tüm kullanıcıların ortak veriyi paylaşması ile çalışır. Sisteme eklenen her bir yeni blok bilgisi sistemdeki tüm kullanıcılar tarafından kontrol edilir ve kurallar doğrulanıyorsa bu işleme izin verilir. Aksi takdirde bu işleme izin verilmez. Kullanıcılardan birisinin elindeki veriler bozulur veya manipüle edilirse sistemin diğer noktaları bu kullanıcıyı sistem dışına iterek sistemin bütünlüğünü korumaya devam eder.

Blockchain alt yapısı ile üretilen Bitcoinler sisteme ortalama 10dk da bir blok olarak eklenir ve tüm Bitcoin transfer işlemleri yine bu sistem sayesinde kontrol edilerek gerçekleştirilir.

Bitcoini özel yapan nedir?
Bitcoin merkezi olmayan kendi Blockchain ağ yapısı üzerinde işlem gördüğü için iki kişi arasındaki Bitcoin transferlerinde üçüncü bir kişiye gerek duymaz. Bu bankalar veya finans kurumları olmadan dileyen herkesin, dünyanın her yerinde, dilediği zaman hiçbir ücret ödemeden Bitcoin transferi yapmasını mümkün kılar.

Ayrıca Bitcoin belirli bir teknoloji ile üretildiği için her saat üretilebilecek Bitcoin miktarı ve toplam olarak üretilebilecek Bitcoin miktarı 21 Milyon adeti (şuana kadar üretilmiş 16 Milyondan fazla var)bulduğunda yaklaşık 2133 yılında üretimi sonlanacaktır. Sisteme karşılıksız (ki burada karşılık bilgisayarların işlem gücü ve harcanan zamana bağlı elektrik maliyetidir) Bitcoin eklenmesi mümkün değildir. Bu durum Bitcoin’i dünya üzerindeki hiçbir devletin kontrol edemediği, manipüle edemediği bağımsız bir ortak değer haline getirir. Bu yüzden Bitcoin özeldir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*