ICO Nedir? Bu Güne Kadar Giriş,Gelişme,Sonuç

ico-nedir

Initial Coin Offering (ICO)yani dijital para birimleri ve Blockchain teknolojisi ile etkinleştirilen yeni bir para toplama yöntemidir.

ICO’lar, yeni kurulan işletmelerin sermayelerini artırmak için bir araç olarak geleneksel ilk halka arz stokuna (IPO) yenilikçi bir fintech alternatifi olarak görülmektedir. Sermayeye ihtiyaç duyan bir kişi, proje veya şirket, yeni bir dijital para çeşidi oluşturur ve bir fiat para birimi için bir dijital ticaret platformu veya borsasında bir dilimi satar.

Dijital belirteçlerin arkasındaki haklar değişebilir ve birçok belirteç, hisse senedinin aksine, yatırımcıya işletmedeki bir mülk payını vermeyi amaçlamaz.Şu anda, halka arz için düzenlenmiş prospektüse kıyasla bir beyaz kağıt hazırlamanın standart bir yolu yoktur.

ICO’nun Gelişmesi
2017 Yılı Rusya, Çin ve Japonya gibi ülkeler için ICO yılları oldu.ICO’lar, bugüne kadar , 2017 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 1,320 ortalama yatırım getirisi ve 293 kez S & P 500 getirisi sağlayan, 20 yeni sanal para teklifi ortalamasıyla 3 milyar doları artırdı .

ICO’lar için Japonya’da belediye finansmanı uygulamaları da dahil olmak üzere birçok yeni kullanım alanı olmuştur. Ama Joseph Lubin, ETH kurucularından, ICO’ların bazı düz eski dolandırıcılık olduklarını, yatırım yaparken dikkatli olunması gerektiğini açıkladı.

ABD’de, Adalet Bakanlığı (DOJ) ve Federal Soruşturma Bürosu (FBI), sahte sanal para birimi işlemlerini durdurmaya başladı. FBI, sanal para birimleri içeren yasadışı faaliyetlerin olasılığını ve sonuçlarını analiz eden kendi türünün bir raporunu 2012 de yayınladıktan sonra Bir yıl sonra, 2013 yılının Mart ayında Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN), aynı yılın Temmuz ayında piyasaya sürülen ilk ICO’dan önce sanal para birimleri ile uğraşan para hizmetleri işletmelerine (MSB) kayıt şartlarını yürürlüğe koydu.

ICO’nun düzenlemesi
Bilinen ICO ile ilgili riskleri göz önünde bulundurarak, küresel düzenleyiciler, yasama meclisi üyeleri ve merkez bankacılar, güvenlik, tüketici koruması ve mali suç konularındaki endişeleri azaltmak için etkili düzenleyici önlemler geliştirmeye çalışıyorlar.

ICO’ları düzenleyen ilk ülke, 25 Temmuz 2017’de, ICO’ların bazen menkul kıymet olarak algılanabileceğini belirten dijital varlıklarla ilgili belirgin bir görüş yayınlayan ABD Menkul Kıymetler Değişim Komisyonu (SEC) idi ve bu nedenle sıkı yasalar ve yönetmeliklere tabi tutuldular

Sonuç
Yönetmelikler dünyadaki ICO’lara düştüğü için kurumsal yatırımcıların küresel ayak izine sahip şirketlerin ICO’larını iş dünyası, teknolojik ve yasal yapı açısından gözlemlemek için kapılarını açıyor. Bu, şirketin faaliyet gösterdiği tüm ülkelerdeki tüm ICO ile ilgili risklerin kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesini gerektirir. “ICO şirketleri, yöneticileri ve kurumsal yatırımcıları, dünyadaki değişen düzenleyici manzarayı dikkatle ele almalı ve iyi bir uyum programı uygulamalıdır. Bir ICO şirketinin, riski en aza indirirken para aklama düzenlemeleri ve rüşvetle ilgili yasalar da dahil olmak üzere çeşitli ülkelerdeki düzenlemelere uyması gerekiyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*